Grudzień kręci się wokół Gwiazdki. Rytm spotkań towarzyskich i służbowych terminów wyznaczają świąteczne przygotowania, imprezy i zakupy. Czas Świąt jest szczególnie trudny dla osób chcących trzymać formę. Więcej o tym jak nie przytyć w święta już pisałam, a w tym roku wymyśliłam dla Was kilka przepisów nadających się na potrawy świąteczne, jednocześnie lżejszych i zdrowszych niż ich tradycyjne odpowiedniki. Nie będą to bardzo szybkie dania, ale właśnie takie powinny być świąteczne, wymagające od nas uwagi i czasu. O co chodzi w Świętach? Są wyjątkowe, a dania, które zjemy mamy zapamiętać jako wyrafinowane i niespotykane na co dzień.
HAVE YOURSELF A MERRY FIT CHRISTMAS !!!
Lekki sernik rozmarynowy
Zwykły sernik może zawierać nawet 1000 kcal w 1 kawałku. Ale ten możecie jeść spokojnie. Jest lekki, nie zawiera masła, ani zwykłego cukru. Użyjemy do niego tłustego sera, zawierającego około 10 % tłuszczu, ale więcej tłuszczu nie dodamy. Aromatyczne dodatki sprawią, że będzie to wersja luksusowa, zasługująca na podanie na świątecznym stole. Całość ma około 2000 kcal, dzielimy na ok 20 porcji i w jednej mamy 100 kcal.
Składniki
1 kg dobrego tłustego twarogu – może być gotowy zmielony, ale najlepiej zrobić to własnoręcznie
6 całych jajek, osobno białka i żółtka
100 g syropu klonowego lub z agawy
2 łyżki mąki ziemniaczanej i 2 łyżki mąki pszennej
skórka z 2 cytryn lub pomarańczy, bardzo drobno starta
świeży rozmaryn – ok. 20 „igiełek”
1/2 szklanki świeżej lub mrożonej żurawiny – do kupienia na targu lub w niektórych sklepach spożywczych
Do przybrania: świeża gałązka rozmarynu, 1 łyżka startej w paseczki skórki z cytryny, kilka owoców żurawiny
Żółtka jajek ucieramy mikserem na puszystą masę, pod koniec ucierania dodajemy stopniowo po 1 łyżeczce syropu klonowego lub z agawy. Rozmaryn siekamy drobniutko i lekko rozgniatamy, aby uwolnić aromat, dodajemy do masy jajecznej, wsypujemy również skórki z cytryn lub pomarańczy. Cały czas mieszając masę, dodajemy stopniowo po 1 łyżce zmielonego twarogu, a następnie mąkę. Białka jajek ubijamy na sztywną pianę, stopniowo, już bez użycia miksera, mieszamy delikatnie z masą serową. Do masy dodajemy świeżą żurawinę i mieszamy po raz ostatni. Przelewamy do prostokątnej lub okrągłej formy do pieczenia wyłożonej pergaminem. Piekarnik nagrzewamy do 180 st. C, formę z ciastem umieszczamy w głębokiej blasze. Do blachy nalewamy gorącą wodę do połowy wysokości. Sernik pieczemy przez ok. 45-60 min. Po ostudzeniu dekorujemy świeżą żurawiną, skórką cytryny i gałązką rozmarynu.
Masa makowa inaczej
Mak jest bardzo zdrowy, zawiera ponad 1200 mg wapnia w 100 g, to wiele razy więcej niż szklanka mleka. Świąteczne wypieki i desery z makiem są przepełnione cukrem, ale nasza wersja będzie bezpiecznie bezcukrowa. Można jej użyć jako wypełnienia do ciast lub stworzyć samodzielny deser, jest też świetną bazą do domowych bakaliowych lodów.
Składniki
200 g suchego maku
pestki z jednego granata
6 świeżych fig i 6 suszonych
300 ml mleka migdałowego
100 g płatków migdałów
2 laski wanilii
opcjonalnie 30 ml rumu lub koniaku
Mak moczymy przez noc, a następnie gotujemy w mleku migdałowym z wanilią do miękkości (zajmuje to około 30 min). Prze gotowaniem wanilię rozcinamy wzdłuż, wydrążamy z niej ziarenka i dodajemy całość do garnka. Pod koniec gotowania dodajemy posiekane suszone figi. Przecedzamy przez bardzo drobne sitko, usuwamy laski wanilii, następnie mielimy lub blendujemy masę, zachowując nieco całych ziarenek maku. W razie konieczności rozcieńczamy nieco masę resztką mleka z gotowania maku. Studzimy masę, a następnie dodajemy posiekane świeże figi, płatki migdałów, pestki granata i rum / koniak. Mieszamy i odstawiamy na ok. 2 godziny do lodówki, żeby smaki się połączyły.
Bożonarodzeniowa sałatka
W wielu domach to sałatka jarzynowa, ja mam propozycję wersji gwiazdkowej sałatki, która na długo będzie się kojarzyć ze Świętami. Unikniemy sosu majonezowego, a składniki będą chrupkie i nietuczące.
Składniki
200 g świeżego jarmużu – lekko zblanszowanego
100 g orzechów laskowych
1 duża czerwona pomarańcza, wyfiletowana
1 mała papryczka chilli – posiekana
pęczek natki pietruszki – posiekany
sos: 2 łyżki oleju lnianego lub orzechowego, 2 łyżki soku z pomarańczy (wyciśnięty z pozostałości po filetowaniu pomarańczy), 1 łyżeczka musztardy ziarnistej
Jarmuż dzielimy na mniejsze fragmenty (palcami), dodajemy pozostałe składniki. Sos przygotowujemy w słoiku mocno wstrząsając, aż do powstania emulsji.
Na koniec sałatkę można lekko oprószyć grubą solą lub płatkami soli.
Pasztet chlebowy z pieczarkami
A gdyby tak zamiast mięsnego pasztetu tym razem przygotować wersję wegetariańską? Dużo mniej cholesterolu i dodatki błonnika sprawiają, że to będzie pasztet nawet dla schorowanych.
Składniki
20 ładnych mrożonych prawdziwków
200 g pieczarek
300 g czerstwego razowego chleba, najlepiej na zakwasie
3 jajka
3 ząbki czosnku, 1 mała cebula
1 łyżka suszonego cząbru, 1 łyżeczka majeranku
1 łyżka oleju rzepakowego lub słonecznikowego
sól, pieprz
Prawdziwki w całości gotujemy w 1/2 szklanki wody. Wyciągamy grzyby, a do ciepłej jeszcze wody wrzucamy na ok. 20 min pokrojony w małą kostkę chleb. Cebulę, czosnek i pieczarki drobno siekamy i dusimy na oleju z dodatkiem cząbru i majeranku. Lekko studzimy. Jajka ubijamy na jednolitą masę, łączymy z chlebem i pieczarkami. Do wymieszanej masy dodajemy całe prawdziwki. Pasztet umieszczamy w formie keksówce, pieczemy w kąpieli wodnej w temp. 200 st C przez ok. 30 min. Studzimy i wkładamy na kilka godzin do lodówki, aby pasztet stężał i łatwo się kroił. Podajemy jako dodatek do świątecznej kapusty lub zamiennik chleba.
Indyk na 2 sposoby
Dwa sposoby- jeden wytrawny, drugi na słodko – który wolicie? Oba delikatne i lekkie!
Z pigwą i jarzębiną oraz korzennymi przyprawami
Składniki
1 filet indyka o wadze ok. 600-700 g
1 duża cebula
3 owoce pigwy – pokrojone w kostkę
opcjonalnie, jeśli są dostępne – 1/3 szklanki owoców jarzębiny , najlepiej przemrożonych
2 goździki
1 łyżeczka mielonego imbiru
100 ml soku z jabłek 100%, 1 łyżka miodu
sól, czarny pieprz
1 łyżka masła
Indyka doprawiamy solą, pieprzem i imbirem, obkładamy plastrami cebuli. Pieczemy pod przykryciem lub w rękawie foliowym w 200 st C (czas pieczenia ok. 40 min). Usuwamy cebulę, a mięso pozostawiamy, żeby odpoczęło. Następnie kroimy w plastry.
Sos:
Do małego rondelka wkładamy pigwę i jarzębinę, dodajemy goździki, sok jabłkowy i miód. Gotujemy pod przykryciem przez ok. 15 min, pigwa powinna zmięknąć. Następnie zdejmujemy pokrywkę i gotujemy jeszcze przez 3-5 min, lekko odparowując płyn. Prawie gotowy sos stanie się lśniący i aksamitny, kiedy po wyłączeniu gazu dodamy do niego masło.
Z „wędzonymi”brukselkami
Cały indyk, najlepiej bez skóry, o wadze ok. 2 -2,5 kg
1 łyżka suszonego rozmarynu lub 1 cała gałązka świeżego
sól, biały mielony pieprz
1 duże winne jabłko, bez skórki, 1 duża cytryna
2 +1 łyżki oliwy
500 g brukselek
200 g orzechów włoskich
2 łyżki octu balsamicznego
1/2 łyżeczki suszonej wędzonej papryki
Indyka nacieramy mieszaniną oliwy, soli, pieprzu, skórki z cytryny i rozmarynu i marynujemy przez noc w lodówce. Następnego dnia umieszczamy w brytfannie i pieczemy pod przykryciem przez ok. 2 godz. Aby mięso było soczyste, możemy wykorzystać jeden z dwóch sposobów:
1 wstawiamy do zimnego piekarnika i powolutku pieczemy w temperaturze ok. 160 st przez ok. 4 godz. (grzanie z góry i z dołu)
2 wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 st C na pierwsze 20 min pieczenia, a następnie zmniejszamy temperaturę do 180 st C na ok. 2 godz. (opcja pieczenie ciasta lub grzanie góra – dół)
Brukselki obgotowujemy krótko (ok. 5-7 min) w wodzie z dodatkiem soli i cukru. Orzechy siekamy i prażymy na suchej patelni. Do orzechów dodajemy posiekane brukselki, doprawiamy wędzoną papryką, podlewamy octem balsamicznym i 1 łyżką oliwy, „smażymy” na patelni aż do odparowania płynu. Mieszanina powinna być błyszcząca. Doprawiamy grubą solą i pieprzem. Podajemy z indykiem.
Bezalkoholowy drink na świąteczne przyjęcia
100 ml ostudzonej owocowej herbaty, np. z hibiskusa
50 ml soku z granata
50 ml soku z pomarańczy
2 jagody jałowca, rozgniecione
Do dekoracji: plaster pomarańczy, mała gałązka rozmarynu
Szklankę wypełniamy kostkami lodu, wrzucamy rozgnieciony jałowiec, wlewamy herbatę i soki. Dekorujemy plastrem pomarańczy i świeżą gałązką rozmarynu.
Świąteczna kawa
gorące podwójne espresso
2 kostki gorzkiej czekolady
szczypta mielonego cynamonu
skórka z połowy pomarańczy – drobno starta
Wszystkie składniki blendujemy aż powstanie puszysta masa. Można wypić od razu lub ponownie podgrzać. Opcjonalnie dodajemy ok. 50 ml gorącego dowolnego mleka.
Dodano: 9 grudnia 2019, autor: Dorota Dębogórska