Dla wszystkich, którzy nie wierzą we wpływ odżywiania na czystą cerę bez wyprysków, grudek i innych zmian zapalnych.
Dla wszystkich, którzy zdają sobie z tego sprawę, ale nie wiedzą, co wyeliminować z jadłospisu.
Dla tych, którzy nie mają żadnych kłopotów ze skórą twarzy.
I dla tych, którzy wciąż z tymi problemami walczą.
To będzie dłuuga lista produktów, które fatalnie wpływają na skórę.
Najczęściej zmiany skórne są wizualnym efektem stanu zapalnego toczącego się wewnątrz organizmu, w naszych jelitach. Więc są bezpośrednim następstwem nieodpowiedniego odżywiania. W procesie oczyszczania organizmu z toksyn i substancji uznanych za niekorzystne, system obronny usuwa niepożądane składniki – przez przewód pokarmowy lub układ moczowy,a także skórę.
- Słodycze. Niestety, to one często sprawiają, że pojawiają się krostki, szczególnie na czole i podbródku. Nadmiar cukru w diecie powoduje wysoki poziom glukozy we krwi, a ten z kolei sprzyja tworzeniu się i nasilaniu stanów zapalnych skóry.
- Czekolada. Wśród słodyczy to ona najczęściej jest wykluczana pacjentom przez dermatologów i kosmetyczki. Tu zdania naukowców są podzielone. Faktycznie, są osoby, u których czekolada wywołuje zmiany skórne, ale podejrzewa się, że przyczyną są duże ilości cukru i tłuszczu, a nie samo kakao. Dlatego w przypadku skłonności do wyprysków warto dosypywać sobie surowe lub gorzkie kakao do koktajli, a niekoniecznie jeść je w postaci czekolady. Panie mylą też często reakcję na czekoladę z naturalnymi zmianami spowodowanymi hormonami w II fazie cyklu. Częściej wtedy sięgają po czekoladę, ale to zmiany hormonalne wpływają na stan skóry.
- Nadmiar tłuszczów zwierzęcych i soli. Jeśli naszymi ulubionymi dodatkami do kanapek są kiełbasy i wędzone tłuste wędliny (boczek, baleron), to pojawienie się wyprysków jest niemal pewne. Jeśli wątroba i nerki, które oczyszczają i filtrują nasz organizm, pracują intensywnie, to wszelkie toksyny i niepotrzebne substancje „wyrzucą” z organizmu, np. przez skórę.
- Sery pleśniowe. To produkty o bardzo wysokiej zawartości tłuszczu, a jednocześnie zawierające metabolity, a czasem toksyny grzybów. Mogą podziałać drażniąco na skórę.
- Orzechy. Szczególnie ziemne, sezam – nie u wszystkich osób wywołują trądzik, ale jako silne alergeny mogą go nasilić.
- Cytrusy, szczególnie te zawierające substancje konserwujące w skórce. Łagodzimy ich drażniące działanie, wybierając w sklepie owoce bez konserwantów.
- Mleko. Cały nabiał jest źródłem hormonów (bo pochodzi z organizmu krowy lub innych ssaków), czasem też antybiotyków. Wiele osób nie toleruje mleka, szczególnie w postaci surowej i obserwuje u siebie dolegliwości skórne – powstawanie krostek i ropnych wyprysków.
- Dania gotowe. Przemysłowo produkowane posiłki mogą jednocześnie zawierać duże ilości cukrów, tłuszczów zwierzęcych, soli i sztucznych dodatków do żywności. Dla naszego organizmu to wielkie obciążenie i często reaguje on pogorszeniem stanu skóry.
- Glutaminian sodu. Wzmacniacz smaku i zapachu (oraz jego pochodne) najczęściej odpowiada za trądzik i wypryski na dekolcie, plecach oraz na linii żuchwy. Jest to jeden ze składników uznawany przez organizm za intruza i gwałtownie próbujemy się go pozbyć.
- Konserwanty, barwniki, sztuczne aromaty. Podobnie jak glutaminian sodu są dla organizmu wrogiem, alergenem, który należy jak najszybciej usunąć. I jedną z dróg jest skóra.
- Słodzone napoje. Są źródłem mieszanki cukru i sztucznych dodatków, wiec ich działanie prozapalne na skórę jest silniejsze.
- Ostre przyprawy. Wywołują większą produkcję sebum, które zapycha pory skóry i sprzyja wypryskom.
- Ocet, keczup, musztarda, gotowe sosy na bazie octu i kwasu cytrynowego.
- Alkohol. Wysusza skórę, wiec pozbawia ja naturalnego mechanizmu obronnego. Ponadto sprzyja zwiększeniu ilości wolnych rodników.
Należy pamiętać, że zmiany zapalne skóry są też typowym objawem alergii lub nietolerancji pokarmowej. Jeśli, mimo wykluczenia z diety powyższych produktów, nadal problem nie znika, to warto wykonać badanie w kierunku alergii i / lub nietolerancji pokarmowej.
Produkty, które poprawiają stan skóry trądzikowej i skłonnej do wyprysków.
- Pij dużo wody. Przepłukujesz w ten sposób organizm.
- Oczyszczaj regularnie organizm poprzez picie łagodnych ziołowych naparów lub zielonej herbaty.
- Jedz dużo warzyw i owoców, mają właściwości alkalizujące i dostarczają przeciwutleniaczy. Szczególnie zwróć uwagę na źródła B- karotenu – warzywa i owoce o żółtym, pomarańczowym, czerwonym i zielonym kolorze. Jeśli jednak stosujesz preparaty z retinolem (witaminą A), ogranicz B – karoten w diecie.
- Stosuj w kuchni tłuszcze roślinne – w szczególności oliwę z oliwek, olej lniany i rzepakowy.
- Jedz ryby morskie co najmniej 2 razy w tygodniu.
- Stosuj łagodne przyprawy ziołowe i niewielkie ilości soli.
Więcej o zdrowej diecie dla skóry dowiesz się z tego wpisu.
Dodano: 5 lutego 2018, autor: Dorota Dębogórska